Adrian Mutu, omul care a antrenat în Giuleşti, a analizat lotul pe care îl pregăteşte acum Marius Şumudică. Deşi Dan Şucu a investit milioane de euro în transferurile din ultimele luni, „Briliantul” nu are o părere foarte bună despre fotbaliştii Rapidului.
Fostul atacant al naţionalei a identificat şi compartimentul în care alb-vişiniii suferă cel mai mult.
Mutu, dezamăgit de Borza
Rămas liber de contrat după aventura de la CFR Cluj, Adi Mutu s-a arătat dezamăgit de unele transferuri făcute de Dan Șucu, în special de cel al lui Andrei Borza, despre care a spus că nu și-a atins potențialul.
„Borza poate mult mai mult. Trecerea asta de la Farul la Rapid nu i-a priit. Borza nu e un jucător rău, dar nu știu ce se întâmplă cu el.
Nu credred că cu Gică Hagi nu avea presiune. Nu avea din partea publicului, dar din partea lui Hagi cred că avea mare presiune. Nu reușesc să-mi dau seama. Ori asta e valoarea lui, ori Bucureștiul… Cine știe ce viață duce.
Una e să fi super controlat așa cum era la Gică, ținuți pe acolo, nu știu cum le face Gică. Și una e să fi lăsat liber prin București unde tentațiile sunt mai mari.
Lotul nu e slab, dar nici nu e wow. Repet, după plecarea lui Rrahmani, Rapid a rămas în gaură mare fără atacant. Adică Rapid nu are un atacant”, a spus Adrian Mutu, conform fanatik.ro.
Mutu, despre viitorul lui Şumudică
„Briliantul” a dezvăluit că a purtat o discuție în privat cu Marius Șumudică, iar tehnicianul de la Rapid este decis 100% să nu renunțe la proiectul său de la Rapid, indiferent de rezultatele care apar.
De asemenea, Șumi i-a oferit un sfat prețios lui Adrian Mutu: să nu își dea niciodată demisia, indiferent de situația sportivă în care se află.
„Nu, nu ar trebui să plece. El are un obiectiv din ce am înțeles și din ce se scrie acum. Eu am vorbit cu el și știu că nu își va da demisia niciodată. Chiar mi-a zis: ‘Adi, nu îți mai da demisia niciodată!’. Mi-a dat un sfat, vorbeam despre momentul în care mi-am dat demisia de la CFR Cluj. I-am zis că am motivele mele și el mi-a zis că nu ar proceda niciodată așa.
Nu cred că Șumudică își va da demisia. Nu cred că ar fi bine să fie dat afară Șumudică în momentul ăsta. În general, mi-a spus că un antrenor nu trebuie să își dea demisia. Pentru că el are un obiectiv din ce citesc.
Atunci când se va termina prima parte a sezonului, el trebuie să fie la trei puncte de play-off. Atâta timp cât el este în obiectiv, nu înțeleg de ce să fie dat afară, pentru că el poate să redreseze. Cu două, trei victorii legate ești acolo”, a declarat Adrian Mutu pentru sursa amintită.