Eric Bicfalvi (36 de ani) este gata pentru o revenire spectaculoasă în România.
Eric Bicfalvi: „Cred că merg la Oțelul”
Liber de contract în momentul de față, Eric Bicfalvi este foarte aproape să semneze cu Oțelul. Inițial, s-a scris că mijlocașul este ca și transferat la Pyunik Erevan, însă românul nu a mai ajuns în Armenia până la urmă.
Ulterior, a apărut varianta Dinamo, însă Eric Bicfalvi este mai aproape de Oțelul în momentul de față.
„M-am hotărât să plec din Rusia şi mă tentează o revenire în Liga 1. Ar fi în curs să semnez aici şi sper să fie ok. A fost varianta Dinamo, a picat, nu mai e actuală. Au fost discuţii şi am vorbit cu antrenorul care m-a convins să merg acolo.
Pentru mine este important să joc fotbal de plăcere, mai am câţiva ani de jucat şi vreau să mă bucur de ei. Nu este nimic oficial, dar vorbisem cu domnul Burcă, mi-a plăcut ce mi-a spus şi cred că merg acolo.
Nu vreau să regret că m-am retras mai devreme decât trebuia. Eu sunt în România şi toată lumea este aici: familia, cei dragi. Am jucat mulţi ani în Rusia, îmi face plăcere să mă întorc.
Aştept să intru în circuit, mi-e dor de antrenamente şi sper să facem rezultate bune. Sunt convins că este un colectiv bun şi ca filozofie de joc se pliază pe ceea ce vreau”, a declarat Bicfalvi, pentru fanatik.ro.
Eric Bicfalvi a plecat ca un erou de la Ural
Eric Bicfalvi a semnat la începutul anului 2017 cu Ural și a devenit unul dintre cei mai importanți fotbaliști din istoria clubului. Recent, după 8 ani, fotbalistul român și-a luat rămas bun de la formația din Rusia prin intermediul unui mesaj emoționant.
Bicfalvi a ținut să le mulțumească tuturor celor din club, dar și fanilor pentru momentele de neuitat petrecute la Ural.
”Aș putea scrie o carte întreagă doar pentru a exprima în cuvinte tot ce vreau să spun. Singura motivație pe care am avut-o în toți acești opt ani a fost să vă aduc fericire și zâmbete. Să câștig și să joc fotbal frumos! Voi prețui mereu acest lucru și sunt recunoscător că am făcut parte din această echipă atâția ani.
Copiii poartă tricourile mele! Cel mai mare vis al meu în fotbal a devenit realitate – să las în urmă generațiilor tinere inspirația și dragostea pentru acest sport cu pasiune și determinare. Ultimul meu sfat: crede în tine, asumă-ți riscuri și îndrăznește să creezi momente luminoase și nebunești pe teren.
Mulțumesc domnului președinte și familiei sale, tuturor sponsorilor, membrilor biroului și clubului. Mulțumesc tutuor antrenorilor de-a lungul carierei mele, care au avut încredere în mine și personalului de antrenori din Ural.
Cadrele medicale care fac o muncă atât de importantă și inestimabilă pentru jucători și stau atât de des în culise. Pentru echipa media și a întregului personal din culise – țineți-o tot așa!
„Nu spun la revedere, nu are rost!”
Îmi exprim deosebita apreciere tuturor angajaților din Yekaterinburg pe care i-am întâlnit de-a lungul anilor. Cel mai mult vreau să mulțumesc familiei și prietenilor apropiați care m-au susținut mereu să fiu aici și să dau totul pentru club.
Vreau să urez succes noului personal de antrenori. Au mult de muncă înainte să revină în RPL! Sunt sigur că își vor asuma responsabilitatea de a le oferi fanilor noștri rezultatul pe care îl doresc cu un fotbal bun și de a oferit orașului o vacanță. Yekaternburg merită asta!
Mult succes colegilor mei de echipă. A fost frumos să fiu în același vestiar cu voi. Și a fi căpitan a fost doar un bonus frumos. Nu spun la revedere, nu are rost! Pentru că știu că voi veni la Yekaterinburg și voi ține cu tine, portocaliu și negru. Voi urmări meciurile la TV ca fan și voi fi lângă tine în tribune ca fan! Împrepună suntem Ural!”, a transmis Eric Bicfalvi.