Eric Bicfalvi (36 de ani) este gata pentru o revenire spectaculoasă în România.
Eric Bicfalvi vrea să revină în România
Liber de contract în momentul de față, Eric Bicfalvi așteaptă o ofertă concretă pentru a semna cu noul club. Inițial, s-a scris că mijlocașul este ca și transferat la Pyunik Erevan, însă datele problemei s-au schimbat în ultimele ore.
Acum, presa din Rusia a anunțat că Eric Bicfalvi își dorește să revină în România, acolo unde a evoluat ultima dată pentru Dinamo, în sezonul 2015/2016. Jiul Petroșani, Gloria Buzău și FCSB sunt celelalte cluburi din țara noastră pentru care a jucat mijlocașul în cariera sa.
„Eric Bicfalvi, fostul căpitan de la Ural, și-ar putea continua cariera în România. Deși s-a scris că discută cu Pyunik, românul vrea să își găsească un club în țara sa pentru a fi mai aproape de familie”, a scris presa din Rusia.
227 de meciuri, 61 de goluri și 22 de pase decisive reprezintă cifrele lui Eric Bicfalvi la Ural.
Eric Bicfalvi a plecat ca un erou de la Ural
Eric Bicfalvi a semnat la începutul anului 2017 cu Ural și a devenit unul dintre cei mai importanți fotbaliști din istoria clubului. Acum, după 8 ani, fotbalistul român și-a luat rămas bun de la formația din Rusia prin intermediul unui mesaj emoționant.
Bicfalvi a ținut să le mulțumească tuturor celor din club, dar și fanilor pentru momentele de neuitat petrecute la Ural.
”Aș putea scrie o carte întreagă doar pentru a exprima în cuvinte tot ce vreau să spun. Singura motivație pe care am avut-o în toți acești opt ani a fost să vă aduc fericire și zâmbete. Să câștig și să joc fotbal frumos! Voi prețui mereu acest lucru și sunt recunoscător că am făcut parte din această echipă atâția ani.
Copiii poartă tricourile mele! Cel mai mare vis al meu în fotbal a devenit realitate – să las în urmă generațiilor tinere inspirația și dragostea pentru acest sport cu pasiune și determinare. Ultimul meu sfat: crede în tine, asumă-ți riscuri și îndrăznește să creezi momente luminoase și nebunești pe teren.
Mulțumesc domnului președinte și familiei sale, tuturor sponsorilor, membrilor biroului și clubului. Mulțumesc tutuor antrenorilor de-a lungul carierei mele, care au avut încredere în mine și personalului de antrenori din Ural.
Cadrele medicale care fac o muncă atât de importantă și inestimabilă pentru jucători și stau atât de des în culise. Pentru echipa media și a întregului personal din culise – țineți-o tot așa!
„Nu spun la revedere, nu are rost!”
Îmi exprim deosebita apreciere tuturor angajaților din Yekaterinburg pe care i-am întâlnit de-a lungul anilor. Cel mai mult vreau să mulțumesc familiei și prietenilor apropiați care m-au susținut mereu să fiu aici și să dau totul pentru club.
Vreau să urez succes noului personal de antrenori. Au mult de muncă înainte să revină în RPL! Sunt sigur că își vor asuma responsabilitatea de a le oferi fanilor noștri rezultatul pe care îl doresc cu un fotbal bun și de a oferit orașului o vacanță. Yekaternburg merită asta!
Mult succes colegilor mei de echipă. A fost frumos să fiu în același vestiar cu voi. Și a fi căpitan a fost doar un bonus frumos. Nu spun la revedere, nu are rost! Pentru că știu că voi veni la Yekaterinburg și voi ține cu tine, portocaliu și negru. Voi urmări meciurile la TV ca fan și voi fi lângă tine în tribune ca fan! Împrepună suntem Ural!”, a transmis Eric Bicfalvi.