Cu cine ar putea juca FCSB în play-off-ul pentru optimile Europa League, dacă nu se califică direct

FCSB a învins cu 3-2 în deplasarea de la Qarabag, în etapa a 7-a din Europa League. Campioana României ocupă locul 8 în grupa C2. Următoarea adversară a roş-albaştrilor, în ultima etapă a competiției, este Manchester United.

Partida se va desfăşura joia viitoare, pe Arena Naţională.

Posibili adversari pentru FCSB

Campioana României este sigură de participarea în play-off-ul competiției, însă are șanse de a se califica şi direct în optimile de finală.

În cazul în care va trebui să dispute un baraj, cei de la Football Meets Data au făcut o serie de calcule. În 11% dintre acestea, FCSB a picat cu Elfsborg. Un alt posibil adversar pentru campioana României în play-off-ul pentru optimile Europa League este Twente (9% dintre simulări), conform Digisport.

FCSB ar avea doar 17% șanse de a termina în primele 8, potrivit aceloraşi algoritmi.

Ruben Amorim a vorbit despre FCSB

Manchester United a obținut o victorie la limită cu Rangers, pe teren propriu, scor 2-1, și a urcat pe locul patru în Europa League. Ruben Amorim, antrenorul englezilor, s-a referit şi la FCSB.

„Ne-am descurcat bine cu mingea. Cred că am început bine, apoi am pierdut controlul jocului, din cauza unor decizii proaste, dar băieții au făcut foarte bine. Am fost aproape de al doilea gol de mai multe ori, a fost dificil, dar au recuperat.

Nu am jucat cel mai bun meci, dar trebuie să ne regrupăm pentru ultima partidă. Știu că adversarul va fi diferit. Cred că trebuie să fim mai cinici în momentele potrivite, deoarece asta ne poate ajuta mult„, a declarat Ruben Amorim, citat de Daily Record, preluat de sport.ro.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare