Adrian Mititelu visează să revină încă din sezonul următor în prima ligă.
Adrian Mititelu: „Dau scris că promovăm”
FCU Craiova ocupă locul 7 în momentul de față și se află la doar un punct de FC Argeș, care se situează pe ultima poziție de play-off. Întrebat despre situația oltenilor, Adrian Mititelu a recunoscut că este mulțumit de lotul avut la dispoziție și a venit cu o promisiune interesantă.
Mititelu este de părere că FCU Craiova va promova 100%, în cazul în care va ajunge în play-off.
“Lotul e foarte bun, foarte valoros. Am început greu, echipa a avut mari probleme fizice. Dar ne-am revenit. Dacă ne reveneam cu 2-3 etape mai devreme, cred că acum eram mult mai optimiști cu promovarea.
Ne trebuie minimum 10 puncte din 12 ca să fim siguri de play-Off. Avem valoare să-i batem pe toți. Primul meci contează, e de moral. Dacă nu batem, Argeșul, ne turnăm plumb în picioare.
Dacă prindem play-off-ul, dau scris că promovăm. Toți jucătorii își doresc să intre în Liga 1. Sunt jucători masivi, cu forță. Echipa și-a dat drumul la joc. Mi-ar părea rău să nu promovăm. Am fi blazați în Play-Out. Mulți n-ar vrea să mai continue la echipă în Liga a 2-a”, a spus Mititelu, potrivit Sport Total FM.
Mircea Bornescu știe unde a greșit Adrian Mititelu la Craiova
Retrogradată în vară în Liga 2, FCU Craiova și-a stabilit ca principal obiectiv revenirea în Superliga încă din acest sezon. Cu toate acestea, rezultatele nu au fost de partea oltenilor, iar Adrian Mititelu a decis să se despartă de Marius Croitoru.
Mircea Bornescu este de părere că îndepărtarea lui Adrian Mititelu jr. a avut un impact important în club. Fiul finanțatorului de la Craiova s-a ocupat de club în perioada în care tatăl său era în detenție și a făcut-o destul de bine.
„Este păcat. Adiță (n.r. Adrian Mititelu jr) este un băiat inteligent, care simte fotbalul. Are ochi la fotbal și tot timpul a fost în preajma echipei. A resuscitat echipa de mai multe ori. Nu știu exact ce se întâmplă acolo, nu am mai multe informații. Cert este că lipsește un om care să strângă rândurile acolo cu nea Adi (n.r. Adrian Mititelu).
Adiță s-a ocupat de club când nea Adi era în detenție. Majoritatea deciziilor erau luate de tatăl său, dar noi veneam cu argumente. Atunci, eram ascultați și exista o încredere în noi. Și astăzi mai sunt în club Robert Sălceanu, Florin Costea, băieți deștepți și capabili. Au un cuvânt de spus acolo.
Eu zic că ar trebui să se gândească foarte bine la un antrenor care să îndeplinească toate cerințele clubului. Să aibă un pic mai multă răbdare cu el. Rămâne de văzut dacă dânsul este capabil să colaboreze cu cineva”, a spus Mircea Bornescu.