Universitatea Craiova, montată la maximum înaintea derby-ului cu Dinamo: „Oltenia știe de ce”

SuperLiga revine în forță după mini-vacanța de iarnă, întrucât Universitatea Craiova o primește pe Dinamo pe propriul teren în etapa a 22-a. Derby-ul de mare tradiție din fotbalul românesc este programat duminică, 19 ianuarie, de la ora 20:30. Sport Pe Surse îl va pune la dispoziția urmăritorilor în format LIVE TEXT. De asemenea, doritorii pot vedea cele două rivale în acțiune pe posturile TV Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Cu două zile înaintea fluierului de start, oltenii au venit cu un mesaj de luptă, menit să ridice moralul în tabăra alb-albastră, atât la nivel de suporteri, cât și la nivel de jucători.

Universitatea Craiova vrea cu orice preț victoria împotriva lui Dinamo: „Avem o revanșă de luat”

Pe contul oficial de Facebook al grupării din Bănie au fost notate cuvinte importante în perspectiva încleștării cu trupa lui Zeljko Kopic. În primul rând, a fost subliniat faptul că Universitatea Craiova se află la două puncte distanță de prima poziție a SuperLigii. În prezent, oltenii ocupă locul 4, cu 35 de puncte acumulate după 21 de runde. Dinamo are un punct în plus și stă pe ultima treaptă a podiumului.

A fost expusă apoi încărcătura care vine la pachet cu un astfel de derby. Este cunoscută rivalitatea acerbă dintre Universitatea Craiova și Dinamo. Au fost purtate „bătălii” interesante și extrem de tensionate pe parcursul anilor, atât între fani, cât și între fotbaliști.

Ulterior, cei din Bănie s-au axat pe a le aduce aminte suporterilor de înfrângerea din turul sezonului regulat. Pe „Arcul de Triumf”, bucureștenii s-au impus la limită, scor 2-1, la capătul unui duel nebun, în care au evoluat în dublă inferioritate numerică. Meciul a contat pentru etapa a 7-a.

La final, craiovenii au punctat un alt aspect important, reprezentat de faptul că partida cu Dinamo va avea loc pe „Ion Oblemenco”. Concret, au pus accent pe disputarea acestui meci pe propriul teren, într-o atmosferă electrizantă. Cel puțin la nivel teoretic, reprezintă un avantaj pentru formația alb-albastră.

Se anunță show în Bănie

Elevii lui Costel Gâlcă au mare nevoie de o susținere nemaipomenită din partea fanilor pentru a putea trece peste acest test important, reprezentat de derby-ul cu Dinamo.

Până joi, 16 ianuarie, se vânduseră aproximativ 6.000 de bilete în rândul suporterilor gazdelor. Și fanii „câinilor” achiziționaseră 1.500 de bilete. Se preconizează că oaspeții vor consuma cele 3.000 de bilete solicitate.

Dacă punem la socoteală și abonamentele susținătorilor Craiovei, iar ritmul de vânzare de bilete se menține, fotbaliștii celor două echipe ar putea juca în fața a peste 15.000 de spectatori.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare