Mijlocașul fără minut jucat la CFR Cluj, împrumutat de Dan Petrescu. Unde a fost „exilat” fotbalistul. OFICIAL

Cei de la CFR Cluj au oficializat o nouă despărțire în fereastra de mercato din această iarnă. Viktor Kun, mijlocașul în vârstă de 20 de ani de sub comanda „Bursucului”, a fost cedat de către „feroviari” sub formă de împrumut până la capătul sezonului în curs.

Viktor Kun a plecat de la CFR Cluj și va juca la Unirea Dej

Tânărul Viktor Kun a revenit la CFR Cluj la data de 1 iulie 2024, după ce a îmbrăcat tricoul celor de la SCM Zalău în stagiunea 2023/2024. În acest sezon, fotbalistul din compartimentul median al ardelenilor nu a primit încredere din partea antrenorului principal Dan Petrescu.

Astfel, conducerea din Gruia a ajuns la concluzia că ar fi bine ca mijlocașul să capete experiență în altă parte. A apărut în peisaj în acest context împrumutul mijlocașului la Unirea Dej, iar vestea a fost dată prin intermediul rețelelor sociale. Viktor Gyorgy Kun are o cotă de piață de 25.000 de euro, după cum notează site-ul de specialitate transfermarkt.com.

„Cluburile CFR 1907 Cluj și Unirea Dej au ajuns la un acord privind împrumutul mijlocașului Viktor Kun până la finalul acestui sezon. Mult succes, Viktor!”, au transmis cei de la CFR Cluj, pe contul oficial de Facebook al clubului.

În această iarnă, de la CFR Cluj au mai plecat fundașul Vasile Mogoș, atacanții Peter Michael și Valentin Serebe și mijlocașul Luca Mihai, cedat sub formă de împrumut la FC Buzău. Serebe, atacant ivorian, a fost la rândul său împrumutat, în Kosovo, la FC Ballkani.

Președintele din Gruia a întocmit o analiză a activității desfășurate în 2024: „Un an foarte greu”

În mijlocul demersurilor întreprinse de către oficialii din Gruia în vederea parafării transferurilor de jucători, Cristi Balaj, președintele CFR-ului, a realizat o retrospectivă asupra evenimentelor petrecute în cadrul clubului din Ardeal în anul 2024, pe care l-a catalogat drept unul „greu”.

„Un an foarte greu, în care CFR a făcut multe lucruri diferit față de anii anteriori. Dacă în trecut erau persoane care spuneau că CFR nu face bani, ci doar consumă, anul acesta am început să și producem. E meritul echipei pe care o conduc, pentru că e greu să alegi jucătorii potriviți, să remarci calitățile lor, să se plieze pe cerințele antrenorilor, care merită și ei felicitări, jucători care au ajuns apoi la cluburi importante, și mă refer la Scuffet, Sava, Muhar, Yeboah, Otele, Bîrligea. Sunt doar câteva exemple.

Deși puțini au crezut în ei, au ajuns să fie jucători importanți, pe care suporterii i-au regretat când au ajuns să fie transferați. Și noi am avut același sentiment, dar trebuie să înțelegem cu toții că, în acest moment, clubul este mai important decât orice altceva. Prin strategia pe care am ales-o, de a identifica fotbaliști, de a-i pregăti, valorifica și, ulterior, de a-i transfera, facem de fapt un pas în spate pentru a ne lua avânt”, a comunicat Cristi Balaj, conform sport.ro.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare