Dennis Man a recunoscut că a întâmpinat anumite probleme în primul său sezon la FCSB, printre altele, și din cauza criticilor făcute de Gigi Becali în mod public la adresa sa.
Dennis Man a vorbit deschis despre greutățile generate de criticile lui Gigi Becali în primul său sezon la FCSB: „Lucrurile pe care le spunea mă afectau”
Pe de altă parte însă, fotbalistul în vârstă de 26 de ani aflat în prezent la Parma a mai punctat totuși și că, atunci când se întâlnește în particular cu diferiți jucători sau atunci când merge în cantonamentul echipei, patronul clubului roș-albastru afișează o cu totul altă atitudine față de cea arătată de multe ori „la cald”, la scurt timp după încheierea partidelor.
De asemenea, internaționalul român a vorbit și despre frustrarea acumulată de el la începutul aventurii sale la FCSB din cauza faptului că la acea vreme nu primea foarte multe șanse de joc și, în plus, a ținut să sublinieze rolul foarte important avut atunci de tatăl său pentru depășirea acestei situații ceva mai dificile.
„În primul an, să fiu sincer, lucrurile pe care le spunea dânsul mă afectau. Apoi, încet-încet, am luat partea bună. Când ajungi la FCSB, te lovește direct tot ce se întâmplă cu tine. Mai ales că Gigi Becali are un stil aparte de a spune lucrurile. Așa, mai abrupt. Dar așa este el. Azi te critică, mâine ești cel mai bun!
Totuși, patronul echipei roș-albastre mai are și o altă latură: „Altfel ne vorbea când venea la cantonament”
Și mai e un aspect. Într-un fel vorbește nea Gigi la televizor și altfel ne vorbea când venea la cantonament. Glumea cu noi, ne încuraja, nici nu mai știai că te criticase cu două zile în urmă, la TV.
Am avut momente mai dificile, am avut și unele căderi. Și nu neapărat pentru că nea Gigi mă critica. Am avut momente grele în special în primul an la FCSB. Dar am avut norocul de a-l avea pe tatăl meu cu mine la București. Am stat împreună într-un apartament. În primul an nici nu am jucat mult, aveam puține meciuri, eram tânăr. Veneam demoralizat de la antrenamente, supărat, frustrat. Ca și copil, îmi doream să demonstrez că merit să fiu la FCSB.
Ajungeam la apartament și îi spuneam tatălui meu: «plec acasă la Arad, plec acasă la Arad!». El încerca să mă liniștească și reușea. A doua zi mergeam la antrenament ca și când nu s-ar fi întâmplat nimic. De aceea spun că este important să ai sprijinul apropiaților în momentele mai delicate. Că atunci când e bine, toți sunt lângă tine”, a spus Dennis Man, potrivit fanatik.ro.