Dinamo și PSG s-au întâlnit din nou în grupele Champions League la handbal masculin. Meciul a avut loc în Sala Polivalentă din București și a fost câștigat de oaspeți, scor 40-33.
Dinamo – PSG 33-40, în grupele Champions League!
Final: Dinamo – PSG 33-40
Min 57: Dinamo – PSG 29-37: Parizienii preiau din nou controlul asupra jocului.
Min 51: Dinamo – PSG 28-33: Gazdele dau semne de revenire!
Min 35: Dinamo – PSG 16-24: Oaspeții mai pun un gol în diferență pe tabelă.
Pauză: Dinamo – PSG 14-21: Parizienii s-au desprins semnificativ pe tabelă.
Min 20: Dinamo – PSG 12-15: Oaspeții mențin avantajul de 3 goluri.
Min 15: Dinamo – PSG 9-12: Parizienii controlează jocul în acest moment.
Min 7: Dinamo trece pentru prima dată în avantaj! 5-4 pentru ai noștri.
Min 1: A început meciul!
Știrea inițială
Concret, meciul dintre Dinamo și PSG, de la Sala Polivalentă, va începe la 19:45 și va fi transmis de Prima Sport 3 și Digi Sport 4.
După două înfrângeri în deplasare, cu Fuchse Berlin (29-38) și Sporting Lisabona (25-34), Dinamo se întoarce pe teren propriu în Liga Campionilor, acolo unde nu a cunoscut încă gustul înfrângerii în fața suporterilor.
Echipa se află pe locul 5 în grupă, cu 10 puncte, obținute din 5 victorii în 9 meciuri, și își propune să rămână neînvinsă în fața fanilor din București, chiar dacă adversarul este unul impresionant: PSG.
Deși în tur, la Paris, Dinamo a pierdut la un scor strâns (32-35), echipa a condus timp de 53 de minute. Prestația solidă din acel meci le oferă speranțe dinamoviștilor că, în sala Polivalentă, în fața celor 5.000 de susținători, vor reuși să învingă marele PSG. Antrenorul David Davis are la dispoziție întregul lot, inclusiv pe căpitanul Robert Militaru, care a revenit în echipă după accidentarea de la gleznă.
Rezumatul meciului de la Paris dintre Dinamo și PSG
Deși era considerată outsideră înainte de startul meciului, Dinamo a reușit să înceapa excelent jocul din Franța. Vujovic și Prandi au ieșit în evidență, dar campioana României a fost cea care a impresionat per total.
Mult mai prezentă pe teren, formația bucureșteană a reușit să înscrie din toate pozițiile și a intrat la pauză cu un avantaj senzațional: 19-16!
Parizienii au turat însă motoarele în repriza a doua, gazdele fiind mult mai precise decât în primul act. Atât Ferran Sole, cât și Elohim Prandi au ieșit în evidență pentru PSG, iar scorul a fost întors.
În minutul 28 al părții secunde, dinamoviștii au ratat o aruncare de la 7 metri prin decarul Djukic, la scorul de 33-31 pentru PSG. Ratarea le-a dat și mai multă încredere parizienilor, iar Prandi a înscris ulterior cu o execuție fantastică.
Scorul final a fost 35-32 pentru PSG, care a reușit să producă astfel remontada. Dinamo are 3 victorii din 5 meciuri desfășurate în Liga Campionilor.