FCSB – Olimpiacos, în Europa League, se joacă joi, de la 22.00, pe Arena Naţională din Bucureşti. Campioana României ocupă locul 8 după primele 4 runde, cu 9 puncte, în timp ce Olympiacos, deținătoarea Conference League, se află pe 11, cu 7 puncte.
Înaintea meciului, Elias Charalambous este felicitat de greci pentru rezultatele de la FCSB.
Charalambous, remarcat de presa elenă
Cipriotul de pe banca FCSB-ului a confirmat că echipa lui va avea absențe importante, similare cu cele din meciul precedent cu Unirea Slobozia. Printre jucătorii indisponibili se numără Mihai Lixandru, Alexandru Pantea, Baba Alhassan, Luis Phelipe, Ionuț Panțîru și Octavian Popescu.
În ciuda problemelor de lot ale lui Olympiacos, Hellas Footy anticipează o victorie a echipei lui Jose Luis Mendilibar.
„În fotbal nu există meciuri ușoare, iar un adversar nu trebuie subestimat, chiar dacă nu impresionează pe hârtie. De asta trebuie să țină cont Olympiacos la meciul cu FCSB, care este echipa care a surprins cel mai mult în acest sezon de Europa League, potrivit statisticienilor de la Football Meets Data.
FCSB se află în prezent pe un loc care duce direct în optimile Europa League. Totuși, cu patru etape rămase de jucat, multe se pot schimba, iar Olympiacos va trebui să treacă un test dificil la București.
Trebuie să îl felicităm pe Elias Charalambous, un antrenor cipriot care s-a descurcat foarte bine și a câștigat titlul în sezonul trecut. El a făcut din FCSB o echipă competitivă în Europa. Olympiacos trebuie să fie foarte atentă în România pentru că FCSB se află unde se află datorită faptului că a arătat reziliență în marile meciuri și nu a renunțat la luptă.
Chiar dacă există accidentări în cadrul lotului, victoriile din ultimele două derby-uri și faptul că echipa a urcat pe primul loc în clasamentul din Grecia ar trebui să îi ofere încredere lui Olympiacos și să îi arate că este capabilă să învingă FCSB. Victoria ar securiza o clasare în primele 24″, a scris Hellas Footy, preluat de sport.ro.
Vlad Chiricheș, mijlocaş?
Charalambous și-a exprimat încrederea în echipa sa, subliniind că obiectivul este obținerea celor trei puncte.
„Nu mă pricep la matematică, dar știm că situația este diferită în acest an. Nu suntem siguri de calificare, însă știm sigur că mergem mâine să câștigăm. Este singurul obiectiv.
Un meci nu reflectă întotdeauna nivelul unei echipe; se poate întâmpla orice. Până acum, am demonstrat că suntem o echipă puternică, care luptă în fiecare meci. Dacă vorbim de accidentări, cred că suntem echipa cu cele mai multe probleme. Astea fac parte din joc. Mâine lipsesc aceiași jucători care au absentat și în ultimul meci din campionat.
(n.r. despre titularizarea lui Vlad Chiricheș la mijlocul terenului) Avem multe idei, vom vedea mâine. Am jucat 3 ani în Grecia. Cipru și Grecia sunt foarte asemănătoare. Am mulți prieteni, unii țin cu alte echipe, alții cu Olympiakos. Avem multe glume între noi, iar unii prieteni de-ai mei vor veni mâine la meci”, a declarat Elias Charalambous, la conferinţa de presă, înainte de FCSB – Olympiacos.