Clubul lovit de ghinion! Cei doi fotbaliști ai României se întorc accidentați, după meciurile din noiembrie

Acțiunea României din luna noiembrie a lăsat urmări pentru Damac, iar echipa lui Cosmin Contra i-a pierdut pe Nicolae Stanciu și Florin Niță.

Dublă lovitură pentru Damac! Contra a rămas fără Stanciu și Niță

Convocați pentru meciurile cu Kosovo și Cipru, Nicolae Stanciu și Florin Niță au părăsit terenul accidentați în cele două partide. Mijlocașul a ieșit „șifonat” din primul duel, asta după ce un adversar l-a călcat și a fost înlocuit la pauză.

În ceea ce îl privește pe Niță, portarul s-a ales cu o leziune musculară, după o intervenție superbă în partida cu Cipru. În acest moment, Damac nu știe cât vor lipsi cei doi internaționali români, însă, cel mai probabil, nu vor putea evolua împotriva celor de la Al-Kholood, pe 24 noiembrie.

Reamintim că Nicolae Stanciu și Florin Niță sunt doi dintre titularii cerți ai lui Cosmin Contra la Damac.

Nicolae Stanciu, accidentat în meciul cu Kosovo

Cu banderola de căpitan pe braț, Nicolae Stanciu a bifat o nouă prezență pentru prima reprezentativă. După primele 45 de minute însă, fotbalistul a fost înlocuit cu Darius Olaru, ca urmare a unei accidentări serioase pe care a suferit-o la jumătatea primei reprize.

În minutul 27, Nicolae Stanciu a fost călcat de un adversar, însă a ales să continue, chiar dacă durerile îl chinuiau. La pauză, căpitanul României a ajuns pe targă la salvare, iar medicii s-au ocupat de plaga deschisă de la piciorul drept.

Într-o imagine apărută pe site-ul FRF se poate observa cum gheata lui Nicolae Stanciu era plină de sânge. Ulterior, mijlocașul a fost surprins cu piciorul bandajat și în cârje, în zona băncilor de rezerve.

„Căpitanul echipei naționale, Nicolae Stanciu, a demonstrat din nou ce înseamnă sacrificiul pe teren pentru culorile României”, a scris FRF. 

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare