Clubul Sportiv Dinamo a anunțat cu tristețe dispariția lui Constantin Fugigi, una dintre cele mai emblematice figuri din istoria rugby-ului românesc și a clubului din „Ștefan cel Mare”.
Fost jucător și antrenor, Fugigi s-a stins din viață la vârsta de 79 de ani, lăsând în urmă un palmares impresionant și o moștenire de neuitat.
Performanțe remarcabile la Dinamo și în rugby-ul românesc
Originar din Sibiu, Fugigi a început cariera sportivă la CSM Sibiu, dar a petrecut cea mai mare parte a vieții sportive la Dinamo, clubul cu care a obținut numeroase titluri și performanțe, printre care titlul național și trofeul Cupa Campionilor Europeni din 1967. De-a lungul carierei de jucător, a îmbrăcat tricoul echipei naționale de 35 de ori și a fost titular în trei confruntări importante cu Franța.
“RUGBY. Clubul Sportiv Dinamo deplânge trecerea la cele veșnice a fostului mare jucător și antrenor la rugby Constantin Fugigi. Acesta s-a stins din viață la București la vârsta de 79 de ani.
Originar din Sibiu, unde a și debutat la CSM Sibiu, acesta a evoluat aproape întreaga carieră la Dinamo, cu care a fost campion național și a cucerit Cupa Campionilor Europeni în 1967.
Constantin Fugigi a evoluat de 35 de ori pentru România, fiind titular în trei meciuri cu Franța. Ca antrenor a pregătit mai multe echipe de club, lotul național de juniori și naționala României, pe care a calificat-o la Cupa Mondială de Rugby din 1995. Condoleanțe familiei! Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, au scris cei de la CS Dinamo, pe pagina lor oficială de Facebook.
După încheierea carierei de jucător, Constantin Fugigi și-a dedicat viața antrenoratului, conducând mai multe echipe de club și lotul național de juniori. Cea mai notabilă realizare ca antrenor a fost calificarea echipei naționale a României la Cupa Mondială de Rugby din 1995, competiție desfășurată în Africa de Sud. România a întâlnit atunci adversari puternici precum Australia și țara gazdă, dar nu a reușit să avanseze în fazele superioare ale turneului.