Cristian Săpunaru, căpitanul Rapidului, ar putea absenta de la derby-ul cu FCSB, programat duminică, 27 octombrie, pe Arena Națională.
În urma unei accidentări suferite în partida cu Farul Constanța, fundașul giuleștenilor este incert, iar Marius Șumudică a declarat că șansele ca el să joace sunt sub 50%. Meciul va începe duminică la ora 21:00 și va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport pe Surse.
Marius Șumudică, despre șansele lui Săpunaru de a juca în derby
Cristian Săpunaru s-a accidentat în meciul Rapidului cu Farul Constanța, încheiat cu scorul de 5-0 pentru echipa din Giulești. Fundașul a resimțit dureri după 43 de minute de joc și a fost înlocuit de Cristian Ignat înainte de pauză.
Antrenorul Rapidului, Marius Șumudică, a vorbit despre situația căpitanului său, menționând că nu știe cu certitudine dacă acesta va fi apt pentru meciul cu FCSB. „60% șanse să nu joace, 40% să își revină”, a explicat Șumudică. Tehnicianul a mai spus faptul că Săpunaru este un jucător care face multe sacrificii pentru echipă și că ar fi un element esențial în derby, în special în sistemul cu trei fundași centrali.
„(n.r. e apt Săpunaru pentru FCSB, din ce știi la momentul ăsta?) Nu știu ce să spun, șchiopăta. 60 cu 40 să zic așa, în momentul de față. 60 nu, 40 și-ar putea să-și revină, dar este un jucător care trece peste momentele astea.
Face sacrificii pentru Rapid și sunt ferm convins că și-ar dori foarte mult să joace meciul ăsta, mai ales că în momentul în care joci în 3 fundași centrali, Săpunaru pentru mine este indispensabil”, a declarat Marius Șumudică, pentru fanatik.ro.
Rapid n-a avut emoții cu FCSB la ultimele întâlniri
Rapid a revenit în prima ligă din România începând din sezonul 2021/2022. De atunci, giuleștenii au învins-o de 7 ori pe FCSB, în timp ce campioana Superligii s-a impus doar de două ori. Dintre rezultatele întregistrate, cele mai drastice eșecuri au fost cele cu 5-1, respectiv 4-0, partide de coșmar pentru clubul patronat de Gigi Becali.
Istoricul derby-urilor FCSB – Rapid, de la revenirea giuleștenilor în prima ligă:
- 2021 – Rapid – FCSB 1-0
- 2021 – FCSB – Rapid 3-1
- 2022 – Rapid – FCSB 2-0
- 2022 – FCSB – Rapid 3-1
- 2023 – Rapid – FCSB 1-0
- 2023 – FCSB – Rapid 1-5
- 2023 – FCSB – Rapid 1-2
- 2024 – Rapid – FCSB 4-0
- 2024 – FCSB – Rapid 2-2
- 2024 – Rapid – FCSB 2-0