Dinamo – FC Botoșani 2-2, în etapa a 11-a a SuperLigii. Premieră: „câinii” pierd puncte pe „Arcul de Triumf” în acest sezon!

Dinamo și FC Botoșani s-au duelat vineri seară, de la ora 21:00, pe stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală, în etapa cu numărul 11 din acest sezon de Superliga. Partida a putut fi urmărită pe canalele Digi Sport 1 și Prima Sport 1, dar și în format LIVE TEXT pe Sport Pe Surse.

„Câinii” au pierdut puncte pentru prima dată pe „Arcul de Triumf” în acest sezon, după ce au condus cu 2-0. Moldovenii pregătiți de Liviu Ciobotariu au reușit să se monteze și să revină în ultima parte a partidei, egalând situația pe gazonul roș-albilor.

În urma acestui rezultat, Dinamo este pe locul trei, cu 17 puncte, ratând șansa de a trece pe poziția secundă. Botoșani rămâne penultima în clasament, cu opt puncte acumulate.

Dinamo – FC Botoșani 2-2, în etapa #11 din SuperLiga

Min. 90+5: Raul Opruț primește al doilea cartonaș galben și este eliminat, după faultul comis! Nici Selmani nu va juca împotriva Farului, după „galbenul” încasat!
Min. 90: Nouă minute suplimentare arătate de la marginea terenului!
Min. 84: GOOOL FC BOTOȘANI! Florescu marchează de la punctul cu var!
Min. 82:
Sorin Vădana dictează penalty pentru Botoșani! Golubovic s-a ciocnit de un adversar, care a căzut la pământ! Eroare mare comisă de portarul lui Dinamo
Min. 76: GOOOL FC BOTOȘANI! Se reaprinde partida! Fulop înscrie din partea stângă a atacului moldovenilor, din interiorul careului advers, la colțul lung, cu un șut frumos!
Min. 71: GOOOL DINAMO! Dennis Politic înscrie superb, cu dreptul, după o cursă nebună! Pap comite o nouă eroare, având în vedere poziția sa la momentul execuției lui Politic!
Min. 64:
Iese Soro, intră Bani! Și Sivis este înlocuit, fiind accidentat! Costin i-a luat locul pe gazon!
Min. 56: Mărginean intră în locul lui Cîrjan!
Min. 53: Pănoiu trage cu dreptul peste poarta lui Golubovic, din patru metri! OCAZIE COLOSALĂ A OASPEȚILOR!
Min. 46: START în partea secundă! Selmani, înlocuit de Politic din cauza „galbenului” încasat!

PAUZĂ!

Min. 45+2: Cărtălin Cîrjan înscrie, dar golul nu este validat din cauza unui henț comis de dinamovist! Balonul a venit dintr-un adversar și l-a lovit în mână!
Min. 45: Două minute suplimentare pentru primul act al confruntării de la București!
Min. 41: Dinamo se distrează cu Botoșani, însă irosește șanse mari! „Câinii” au construit ca la handbal în careul advers, dar s-au mulțumit cu un corner!
Min. 30: Selmani primește „galbenul”, după ce a alunecat și și-a lovit destul de dur un adversar!
Min. 28: GOOOL DINAMO! Pap respinge foarte prost un balon lansat în mijlocul careului Botoșaniului, iar Astrit Selmani înscrie peste portar și peste jucătorii adverși din careu!
Min. 24:
Prima ocazie serioasă a partidei! Adams șutează pe poarta lui Golubovic, din marginea careului lui Dinamo, dar goalkeeper-ul gazdelor respinge în corner!
Min. 17: Moldovenii prind curaj! Cei de la Botoșani construiesc în jumătatea de teren a roș-albilor!
Min. 11: Astrit Selmani reia cu capul, dar balonul trece pe lângă poarta oaspeților!
Min. 5: Raportul posesiei: 90% Dinamo, 10% FC Botoșani! „Câinii” nu îi lasă pe adversari să respire!
Min. 1: A ÎNCEPUT meciul dintre Dinamo și FC Botoșani!

Echipele de start:

Dinamo: Golubovic – Sivis, Patriche (cpt.), Licsandru, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Soro, Selmani, Milanov
Rezerve: Al. Roșca, Al. Stoian – Pașcalău, Politic, P. Neagu, Bani, Caragea, Rotund, Amzăr, Mărginean, Cr. Costin
Absenți: Abdallah, Homawoo, Bordușanu, Florescu (accidentați)
Antrenor: Zeljko Kopic

FC Botoșani: Pap – Sadiku, Miron (cpt.), Țigănașu – Adams, A. Ferreira, Francisco Junior, Mouaddib, Pănoiu – E. Lopez, Ongenda
Rezerve: Alin Ciobanu – Diez Salomon, Matricardi, Șeroni, Petro, Pavlovic, E. David, Ed. Forescu, Kaprof, Mitrov, Bodișteanu, L. Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)
A1: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) / A2: Cosmin Bojan (Târgu Mureș)
Arbitru VAR: George Rareș Vidican (Satu Mare)
Arbitru AVAR: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe)
R1: Claudiu Gaitin (Timișoara)
Observator: Corneliu Fecioru (București)
Stadion: „Arcul de Triumf”, București

Știrea inițială:

„Câinii roșii” se prezintă la acest duel de pe locul 3 în clasament, cu 16 puncte, și cu victorii pe linie până acum în această stagiune în jocurile considerate pe teren propriu.

De partea cealaltă, formația antrenată de Liviu Ciobotariu se află în prezent pe poziția a 15-a, penultima, de retrogradare directă deci, cu doar 7 puncte acumulate, însă și cu un meci mai puțin disputat față de majoritatea echipelor din Superliga.

Așadar, în acest context pare că dinamoviștii pornesc în mod destul de clar cu prima șansă la victorie, cel puțin pe hârtie, înaintea acestei partide, dar, chiar și așa, Kopic a ținut să sublinieze la conferința de presă premergătoare jocului că se așteaptă la o misiune destul de dificilă, lăudând munca depusă de omologul său la echipa din Moldova.

Cum a prefațat Zeljko Kopic partida de pe „Arcul de Triumf”

De asemenea, tehnicianul croat a anunțat și că nu se va putea baza la acest meci pe patru jucători, Josue Homawoo, Antonio Bordușanu, Andrei Florescu și Hakim Abdallah, din motive medicale. Pe de altă parte însă, tot antrenorul lui Dinamo a informat că Eddy Gnahore este apt de joc.

„Mai mult sau mai puțin avem probleme cu jucătorii accidentați. Hakim nu va juca, Humawoo nu e pregătit. Bordușanu nu va evolua nici el, la fel și Florescu. Vom vedea mâine cum se simt ceilalți jucători.

Da, dacă ne uităm la clasament, da, Dinamo este favorită, dar adversarii au calitate. Domnul Ciobotariu face o treabă bună acolo, e un antrenor cu multă experiență în fotbalul românesc, are jucători de calitate la dispoziție.

Au jucat un meci foarte bun, foarte interesant, săptămâna trecută, când au remizat 3-3 acasă (n.r.- cu Gloria Buzău). Trebuie să fim din nou la capacitate maximă dacă vrem să luăm cele 3 puncte. Acesta este cel mai important lucru la care ne vom gândi încă din prima secundă a meciului.

Vom da totul pe teren pentru a câștiga toate cele 3 puncte, vom avea o atitudine și o energie foarte bună. Eddy Gnahore e disponibil, da!”, a spus Zeljko Kopic la conferința de presă.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare