Gigi Mulțescu s-a stins din viaţă. Fostul mare jucător al lui Dinamo şi ex-antrenor al „câinilor” a murit pe patul de spital, la vârsta de 72 de ani.
Cel poreclit „SMURDUL” a pierdut lupta cu o boală necruțătoare, cu Alzheimer.
Nicolae Badea a ţinut în permanenţă legătura cu familia Mulţescu
A scris istorie în tricoul lui Dinamo. Ca jucător, meciul de pus în ramă este cel contra lui Hamburg, din 1983. Nemţii erau deţinătorii trofeului, dar „câinii” au reuşit să-i elimine.
În meciul tur, de la Bucureşti, Mulţescu avea să înscrie un gol fabulos de la 40 de metri. Dinamo se impunea cu un incredibil 3-0. Mulţescu avea să marcheze şi în returul din Germania, iar Dinamo se califica în semifinalele Cupei Campionilor.
Pentru naţionala României, a marcat 3 goluri în 15 meciuri. A urmat o cariera impresionantă de antrenor, cu succese în România, dar şi în Turcia. De altfel, fostul dinamovist avea şi cetăţenie turcă.
„A fost un sportiv deosebit, dedicat carierei, cu realizări fotbalistice care au rămas în istorie. A fost şi un om remarcabil, care a răspuns prompt când a fost solicitat.
La Dinamo a antrenat mai puţin decât merita. La Craiova, el este artizanul proiectului de acolo. A schimbat modul de exprimare al echipei. A lansat jucători precum Andrei Ivan, Alex Mitriţă sau Alex Băluţă.
A fost un tată bun, un om calm. Din păcate, în ultimii 2 ani, starea sa de sănătate s-a deteriorat. Dumnezeu să-l odihnească„, a spus Nicolae Badea pentru Sportpesurse.ro.
Fostul preşedinte al lui Dinamo a ţinut în permenenţă legătură cu familia Mulţescu atât în ultimii ani de viaţă ai antrenorului, dar şi acum, când apropiaţii se pregătesc de înmormântare.
Trupul neînsufleţit, depus la sediul clubului
Cătălin Mulţescu, fiul fostului mare dinamovist, este cel care se ocupă cu organizarea funeraliilor.
Acesta a anunţat că trupul neînsufleţi al tatălui său va fi depus luni, 16 septembrie, în sala trofeelor de la sediul clubului Dinamo din Șoseaua Ştefan cel Mare, pentru ca suporterii roş-albilor şi toţi cei care l-au cunoscut sau l-au apreciat de la distanţă pe Gigi Mulţescu să-i poată aduce acestuia un omagiu.
„Trupul tatălui meu va fi depus la sediul clubului pentru ca oamenii să-şi poată lua „Adio!” de la el”, a afirmat Cătălin Mulţescu.