Ciprian Tătărușanu s-a retras din activitatea competiţională, după ce, în urmă cu 4 ani, renunţase să mai vină la echipa naţională.
La final de carieră, „Tătă” a dezvăluit care a fost meciul la care a ştiut rezultatul final încă dinainte de a intra pe teren.
Dinamo – Steaua 1-2, finala Cupei României 2011, în inima lui Tătăruşanu
Fostul portar al naţionalei a vorbit despre un meci esențial din istoricul rivalității Steaua – Dinamo, o finală de Cupa României care, pentru goalkeeper, constituie „poate singurul meci din carieră în care am știut rezultatul dinainte”.
Roş-albaştrii au fost antrenaţi la această partidă de Cosmin Olăroiu, aspect care i-a dat o încredere atât de mare lui Tătăruşanu, încât fostul portar era convins că echipa lui va câştiga.
„Să fii stelist și să joci contra lui Dinamo, cu trofeul lângă tine, e ceva cu totul și cu totul special. Emoții, tensiune, dar totul s-a temperat prin faptul că venise Cosmin Olăroiu antrenor.
Acel meci a fost poate singurul din cariera mea în care am știut dinainte că vom câștiga! Așa bine a pregătit Olăroiu meciul, cu indicații simple și clare, că am știut: n-avem cum să ratăm!
Știam unde să forțăm, unde să ne apărăm, tot! Căpitan al Stelei, am ridicat trofeul deasupra capului, primul din cariera mea! Ce să ceri mai mult? Ce momente! Și ce vacanță minunată am avut după acel final de sezon!”, a spus Tătăruşanu pentru prosport.ro.
Steaua a câștigat trofeul Cupa României în 2011, după 2-1 în finala cu Dinamo. Golurile au fost marcate de Dică (24) și Bărboianu, autogol, (50), respectiv de Gabi Torje, în minutul 33.
Bogdan Stelea, fanul lui Ciprian Tătăruşanu
Bogdan Stelea a vorbit despre motivele care l-au determinat pe „Tătă” să se retragă de la prima reprezentativă în 2020, dar şi dacă fostul goalkeeper ar mai fi prins naţionala în cazul în care ar fi fost contemporan cu Generaţia de Aur.
„Ciprian Tătărușanu a fost un portar foarte bun, a jucat la un nivel extraordinar. A fost important la Fiorentina, apoi a câştigat titlul cu AC Milan, unde a avut o contribuţie majoră, după penalty-ul apărat în derby-ul cu Inter.
Şi pentru naţională a fost decisiv, este o persoană deosebită. Eu am lucrat cu el, îl cunosc ca om, este şi un caracter frumos.
(nr. – ar mai fi putut juca pentru România? s-a retras în 2020) N-a mai simţit el să vină. A spus-o clar, şi-a asumat, a avut drumul lui. A făcut ce a simţit.
(ar fi prins prima reprezentativă pe vremea Generației de Aur?) Cred că da. Sigur ar fi fost în circuitul naţionalei. A fost un portar valoros, ar fi fost convocat, cred eu, şi în vremea Generației de Aur.
Acum, după retragere, el trebuie să fie liniştit. Oricum, o perioadă de un an de zile îţi este greu să-ţi găseşti locul, după ce te laşi de fotbal. Are o familie frumoasă, va găsi sprijin în cei apropiaţi”, a spus Bogdan Stelea pentru Sportpesurse.ro.