După ce a scris istorie la Real Madrid, Endrick sare la atac! „Oamenii m-au criticat pe mine și familia mea”

În partida Real Madrid – Valladolid, scor 3-0, Endrick a fost unul dintre marcatori, iar astfel a devenit cel mai tânăr fotbalist străin care marchează pentru „Galactici” în La Liga.

La finalul partidei, brazilianul a spus ce avea pe suflet, după ce a avut de suferit din cauza presiunii venite din spațiul public.

Endrick, „Știu cât de mult am muncit și am suferit cu familia mea”

În minutul 86 al partidei contra Valladolid, Endrick a fost introdus pe teren în locul lui Kylian Mbappe (25 de ani). După doar 10 minute, Brahim Diaz i-a pasat brazilianului, iar acesta a patruns ușor în care și a marcat în poarta adversarilor cu un șut la colțul scurt.

După fluierul final, fotbalistul de doar 18 ani a venit cu o primă reacție atât despre debutul său cu gol marcat, cât și despre criticile pe care le-a primit din spațiul public.

„Cred că suntem cu toții fericiți, am jucat aici de față cu familiile, care ne urmăreau. Am câștigat cu 3-0 cu familia mea aici și ei știu cât de mult am muncit și am suferit cu familia mea. Au suferit și ei, oamenii m-au criticat pe mine și familia mea. Au criticat-o și pe iubita mea. De asemenea, toți am trecut prin multe și să trăim acest moment este minunat.

Sunt foarte fericit, este un vis care devine realitate. Nu pot decât să-i mulțumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi se întâmplă, am încercat mereu să câștig pentru oamenii din Brazilia, dar acum și pentru oamenii din Spania și vreau să le ofer mereu un spectacol ca să se poată bucura.

„Fac ceea ce a pus Dumnezeu în viața mea”

Mai mult, puștiul senzație de la Real Madrid a ținut să evidențieze bucuria pe care o are de a juca alături de jucători de top ai Europei. Desigur, tehnicianul Carlo Ancelloti nu a lipsit din discursul brazilianului.

Sunt foarte fericit să fiu alături de acești jucători, pe care i-am văzut doar în jocurile video. Este foarte important pentru mine. Primul lucru pe care mi l-a spus Ancelotti, când am vorbit cu el, este să ofer talentul meu prin muncă.

Am continuat să lucrez și fac ceea ce a pus Dumnezeu în viața mea. Sunt foarte fericit, foarte fericit că sunt aici alături de fotbaliști precum Bellingham, Vini sau Rodrygo. Voi fi aici mult timp și voi fi aici lucrând și aștept momentul meu. Am mare încredere în antrenor și voi aștepta.” a spus Endrick, conform Marca.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare