Cutremur pe piața TV de sport din România. Meciurile de fotbal cele mai importante se vor vedea și la alte televiziuni din țara noastră

O schimbare majoră a avut loc pe piața TV de sport din țara noastră chiar zilele acestea. Colosul PRO TV și-a pierdut drepturile de difuzare ale marilor meciuri, pe care le-a avut în ultimii ani. Fanii sportului-rege nu vor mai putea să facă partidele din Champions League, Europa League şi Conference League pe acest post. Vor avea la dispoziție alte două variante pentru perioada 2024-2027.

Prima televiziune care va avea dreptul să difuzeze meciurile de maxim interes este Digi Sport. Cei de la RCS-RDS nu s-au uitat la bani și au ales să plătească drepturile de difuzare, știind că vor reuși să-și recupereze investiția ulterior. Vestea a fost deja confirmată, în mod oficial, de conducere.

„Suntem încântaţi să aducem aceste competiţii europene de top în casele telespectatorilor noştri. Schimbările din structura competiţiilor vor oferi şi mai multă diversitate şi dramatism, iar Digi Sport va fi gazda perfectă pentru a trăi împreună emoţia fotbalului european”, a declarat Mircea Şai, Manager de Proiect Digi Sport.

Ce post TV va mai difuza meciurile mari, în următorii 3 ani

Cel de-al doilea post TV este Prima Sport. Cei de la Orange Sport au decis să prelungească parteneriatul cu Clever Media și să transmită următoarele 3 sezoane din UEFA Champions League, UEFA Europa League și UEFA Conference League. Mai mult decât atât, până la data de 30 septembrie, clienții vor beneficia de acces nelimitat la toate cele 5 posturi de sport!

Cel mai mare accent se va pune, bineînțeles, pe UEFA Champions League, competiție care va putea fi văzută de români într-un nou format, la care s-au adus îmbunătățiri considerabile. În plus, în sezonul 2024-2025, faza grupelor va avea o ligă extinsă cu 36 de echipe. Numărul etapelor va crește de la 6 la 9 și vor fi, în total, 189 de meciuri, cu 64 mai multe decât anterior.

În plus, UEFA Europa League va avea un format destul de asemănător cu cel de la UEFA Conference League. Liga va avea 36 de echipe și vor fi 6 etape înainte de cele eliminatorii. Bonus: microbiștii vor avea oportunitatea să vadă la postul TV și:

  • – Premier League Anglia;
  • – La Liga Spania;
    – Bundesliga Germania;
    – Superliga;
    – Liga 2;
    – Cupa României;
    – Cupele Europene la handbal;
    – Campionatele Mondiale si Europene de handbal.

„Suntem extrem de mândri să anunţăm că Prima Sport va aduce în casele românilor cele mai mari competiţii de fotbal intercluburi din Europa.

Acest parteneriat cu UEFA subliniază eforturile noastre constante de a oferi conţinut de cea mai înaltă calitate şi de a ne asigura că fanii fotbalului din România nu ratează niciun moment important din aceste competiţii. În următorii trei ani, Prima Sport va deveni destinaţia principală pentru iubitorii de fotbal”, a transmis George Petrule, coordonator programe Prima Sport.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare