Simona Halep (32 de ani) continuă să fie departe de forma arătată în trecut, iar sportiva din România nu a mai jucat de aproximativ trei luni.
Simona Halep a urcat două locuri în clasamentul mondial
Revenită după suspendarea de peste un an, din cauza presupusului dopaj, Simona Halep s-a întors pe terenul de tenis, însă problemele medicale au fortaț-o să ia din nou o pauză. Chiar dacă nu a mai evoluat, fostul lider mondial a avansat două locuri în ierarhia WTA, iar în prezent ocupă poziția cu numărul 1123.
Clasament WTA a fost actualizat luni, 5 august.
Cum arată TOP 10 WTA:
- Iga Swiatek – 11005 de puncte
- Coco Gauff – 7703
- Aryna Sabalenka – 7256
- Elena Rybakina – 6376
- Jasmine Paolini – 5373
- Jessica Pegula – 4515
- Qinwen Zheng – 4025
- Danielle Collins – 3702
- Maria Sakkari – 3621
- Barbora Krejcikova – 3573
Simona Halep, anunț despre problemele medicale avute
„Am vrut să ofer o mică actualizare despre situația mea medicală deoarece am fost destul de ocupată în ultima vreme. Nu este cea mai bună veste, dar am vrut să o împărtășesc.
De câteva luni mă lupt cu o accidentare la genunchi. Este o leziune pe care nu am mai avut-o până acum și a fost una greu de gestionat, iar durerea persistă.
A fost o perioadă foarte dificilă (aproape doi ani) din punct de vedere psihic și emoțional pentru mine și chinul fizic cu siguranță nu ajută. Am decis să-mi iau timpul necesar pentru a mă recupera corect decât să mă antrenez și să joc cu dureri.
Dorința mea a fost mereu sa încerc să revin cat mai repede, dar nu sunt o mașină, sunt o ființă umană și am nevoie de timp să îmi revin, după tot ce am întâmpinat.
Vă țin la curent și, ca întotdeauna, vreau să vă mulțumesc pentru sprijinul vostru permanent. Sper să revin pe teren cât de curând”, a transmis Simona Halep, pe Instagram.