Jaqueline Cristian a bifat un rezultat miraculos la debutul ei la Jocurile Olimpice 2024. S-a impus într-o manieră entuziasmantă în fața Carolinei Garcia, a 17-a favorită, scor 5-7, 6-3, 6-4.
Jucătoarea noastră s-a calificat în turul 2 al competiției de la Paris. Ea a întors scorul și a obţinut prima victorie a României la tenis, de la Jocurile Olimpice de la Paris. 58 de minute a durat setul decisiv dintre sportiva româncă și Caroline Garcia.
Emoţionantă când reprezintă România
Jaqueline Cristian recunoscut că nu a mai avut parte de o astfel de atmosferă în carieră și a explicat cum a trecut peste dificultăți.
„(n.r. atmosferă ostilă) Nu cred că am mai jucat într-o astfel de atmosferă. Am încercat să mă bucur de ea cât se poate și am încercat să o inversez în capul meu, să mă gândesc că sunt pentru mine, să nu mă gândesc că sunt pentru ea. Doar să mă hrănesc din energia pe care au creat-o spectatorii și să dau tot ce e mai bun.
Nu m-am simțit epuizată. Sunt foarte bine, consider că sunt pregătită pentru meciurile astea. Energia pe care o aduce această victorie și sentimentul pe care l-am trăit chiar nu îmi dau oboseală.
Pentru mine este tot timpul o onoare să joc pentru România. E o extra energie pe care o simt de fiecare dată când reprezint țara. Mă simt datoare să dau tot ce am mai bun. Să joc pentru România înseamnă foarte mult pentru mine. Mă bucur că am reușit să aduc această victorie.
Nu m-am gândit la scor și pe toată perioada meciului am încercat să nu mă gândesc nici la scor și nici la ea. Doar să mă bucur, să văd mingea cât de mare posibil și să joc ce știu mai bine. Chiar n-am stat să mă gândesc.
Înainte de a servi pentru meci, chiar mi-am spus că pot. Dacă am ajuns aici, pot să mai câștig încă un game. Mi-am zis că totul e posibil și trebuie doar să cred în mine.
Încerc să nu mă uit de partea cealaltă de fileu și încerc să mă focusez pe mine. Jocurile Olimpice sunt doar o dată la patru ani și ce simți când joci aici, nu simți prea des. Asta contează cel mai mult”, a declarat Jaqueline Cristian, conform fanatik.ro.
Ana Bogdan şi Irina Begu, eliminate
Ana Bogdan (31 de ani, locul 96 WTA) a cedat în primul tur la Jocurile Olimpice din capitala Franței, fiind învinsă de Jasmine Paolini (28 de ani, locul 5 WTA). Italianca a obținut victoria în două seturi, scor 7-5, 7-5. Totuși, tenismena „tricoloră” a pus în scenă o prestație destul de solidă.
Irina Begu a fost eliminată de la Jocurile Olimpice 2024, după un meci bun pe care l-a făcut în faţa liderului mondial Iga Swiatek.