Verdictul specialistului după cea mai controversată fază de arbitraj din Sepsi – Farul 1-1: „Nu am reușit să identific motivele”

Verdictul specialistului Marius Avram în legătură cu cea mai controversată fază de arbitraj din meciul Sepsi – Farul 1-1 a fost furnizat la scurt timp după încheierea partidei de la Sf. Gheorghe.

În prima repriză, la scorul de 0-0, echipa antrenată de Bernd Storck a reușit să deschidă scorul prin Darius Oroian, dar brigada condusă de Andrei Chivulete a decis să anuleze golul pe motiv de fault în atac, asupra lui Cristi Ganea.

Marius Avram crede că primul gol anulat al covăsnenilor în meciul Sepsi – Farul 1-1 ar fi trebuit validat

Pe reluările furnizate de televiziunule care au transmis jocul nu s-a putut observa clar un contact produs la acea fază, iar Marius Avram a apreciat de asemenea că nu a identificat un motiv pentru care acea reușită ar fi trebuit să fie anulată.

De asemenea, fostul arbitru FIFA a analizat și faza celuilalt gol anulat pentru cei de la Sepsi, pe motiv de offside, fază petrecută în repriza a doua, la scorul de 1-1.

„Cred că cea mai importantă fază din meciul ăsta este cea de la primul gol anulat. Am încercat să caut motivele și nu am reușit să le identific. Legile Jocului nu spun că este fault atunci când un jucător este atins. Se vede foarte clar că atacantul este cel care lovește mingea, Chivulete nu vede, lasă un pic capul în dreapta, semn că avea un jucător în față în momentul respectiv.

„Nu văd fault, piedică, lovire”

E un jucător exact pe direcția lui și nu vede cum ar trebui faza respectivă. Mai sunt unele faze pe care le fluieri așa după intuiție. Nu văd fault, piedică, lovire, văd un jucător de la Sepsi care joacă mingea în mod clar, fără a-și împiedica un adversar. Nu îl calcă cu celălalt picior, m-am uitat la fiecare dintre aceste elemente, nu am identificat faultul.

(n.r. despre al doilea gol anulat) Cei din camera VAR cred că nu intervin pentru că acolo există un contact ușor, pe care ei nu îl pot interpreta, arbitrul le judecă în teren. Nu a văzut faza, a fluierat după intuiția lui.

Au fost multe faze judecate un pic diferit, mă refer și la unele țineri aproape identice, pe unele le-a sancționat cu galben, pe altele nu. Pot să zic că nu a fost în cea mai bună zi. Acolo, dăm credit acestor linii, chiar dacă ne-au dezamăgit de multe ori”, a spus Marius Avram la Digi Sport. 

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare