Naționala masculină de polo pe apă a României traversează un moment excelent la Cupa Mondială 2026. Tricolorii au câștigat Grupa A a Diviziei a II-a și s-au calificat în optimile de finală ale competiției, acolo unde joacă împotriva Argentinei.
România, de neoprit la Cupa Mondială
Naționala României a avut o evoluție perfectă în faza grupelor de la Cupa Mondială de polo. Elevii antrenorului Bogdan Rath au câștigat toate cele trei meciuri și au terminat pe primul loc în Grupa A a Diviziei a II-a.
Rezultatele obținute de tricolori au fost următoarele:
- România – Slovacia 14-9
- România – Africa de Sud 28-5
- România – Malta 14-9
Cu 9 puncte din 9 posibile și un golaveraj impresionant, România a demonstrat că este una dintre cele mai puternice echipe ale competiției.
Marcatorii României
În meciul cu Malta, golurile au fost marcate de:
- Vlad Georgescu – 4 goluri
- David Belenyesi – 2 goluri
- Andrei Neamțu – 2 goluri
- Andrei Prioteasa – 2 goluri
- Francesco Iudean – 1 gol
- Matei Luțescu – 1 gol
- Sebastian Oltean – 1 gol
- Levente Vancsik – 1 gol
Acesta a fost un nou meci în care România a arătat forță în atac, reușind să marcheze 14 goluri.
Optimile de finală: România – Argentina
După câștigarea grupei, România a avansat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Adversara tricolorilor este Argentina, o echipă cu tradiție în polo-ul mondial.
Meciul România – Argentina se joacă astăzi, de la ora 18:00. O victorie ar propuls naționala noastră în sferturile de finală, o performanță remarcabilă pentru sportul românesc.
Generația de aur a polo-ului românesc
Naționala României beneficiază de o generație valoroasă, cu jucători care evoluează în campionate puternice ale Europei. Lotul pentru Cupa Mondială include:
Portari:
- Marius Țic
- Raul Gavriș
Câmpeni:
- Vlad Georgescu, Silvian Colodrovschi, Levente Vancsik
- Andrei Prioteasa, Andrei Neamțu, Francesco Iudean
- Andrei Tepeluș, Nicolae Oanță, Darian Luncan
- David Belenyesi, Matei Luțescu, Sebastian Oltean
- Tomasso Insinna, Răducu Dincă
Staff tehnic:
- Bogdan Rath – antrenor principal
- George Deacu – antrenor secund
- Iustin Răduțu – kinetoterapeut
Performanțe recente
La ultima Cupă Mondială, România a încheiat pe locul 6. La ultimele două turnee finale ale Campionatului Mondial, naționala noastră a terminat pe locul 10. La Europenele din acest an, România a terminat pe poziția 8.
Aceste rezultate arată progresul constant al polo-ului românesc și ambiția tricolorilor de a reveni în elita mondială a sportului cu balonul pe apă.
Ce urmează pentru România
Dacă va trece de Argentina, România va juca în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. De acolo, drumul spre medalii devine posibil, având în vedere forma excelentă arătată de tricolori în faza grupelor.
Obiectivul principal este calificarea în primele două echipe ale turneului, care vor avansa alături de Australia, organizatoarea fazei finale, la turneul final al Cupei Mondiale.
Surse: Sport.ro