Șumudică a început să arunce fumigene. Susține că vestiarul de la Rapid stă pe un butoi de pulbere

Marius Șumudică explică tensiunile dintre Alexandru Dobre și Tobias Christensen, izbucnite în timpul meciului Rapid – CFR Cluj 1-1. „E disperat să marcheze, dar acolo trebuie echilibru”, spune fostul antrenor al giuleștenilor.

Incidentul dintre Dobre și Christensen, în timpul pauzei de hidratare

În repriza a doua a meciului Rapid – CFR Cluj 1-1, transmis în direct în etapa a doua a Superligii, Alexandru Dobre și Tobias Christensen au avut un schimb tensionat de replici, urmat de un gest agresiv. În timpul unei pauze de hidratare, Dobre l-a îmbrâncit pe colegul său, reproșându-i nemulțumirea exprimată după o fază nereușită.

Momentul a fost surprins de camerele TV, iar reacțiile au venit imediat, inclusiv de la fostul antrenor al ambilor jucători, Marius Șumudică.

Șumudică: „Trebuia să ridice capul. Dacă pasa, discutam despre o victorie”

Marius Șumudică a explicat din propria experiență cum funcționează dinamica dintre cei doi jucători și ce a provocat conflictul:

„Tobias i-a reproșat că nu i-a pasat, iar Dobre nu a acceptat. Eu mă uitam la TV și am văzut niște comentarii absurde. Spuneau că l-a văzut, că nu știu ce. Nu l-a văzut! A stat doar cu capul în pământ. 50% îl absolv de vină. Dar acolo trebuie să simți. Trebuie să ridici capul și să dai mai departe.”

„El e preocupat să se elibereze, să dea la poartă, fie cu stângul, fie cu dreptul. Cum a făcut și la Mioveni. E disperat să marcheze, vrea să iasă în evidență. Are o mentalitate sănătoasă, dar trebuie echilibru.”

„Nu e doar o problemă între doi jucători. Uitați-vă cine intervine”

Fostul antrenor al Rapidului a lăsat să se înțeleagă că tensiunile depășesc un simplu episod de joc și că există o problemă mai profundă în vestiarul giuleștean:

„Mai mare problemă e ce s-a întâmplat în fața băncii și a antrenorului. Acolo e o problemă de vestiar, pe care eu o cunosc bine și nu vreau să dezvolt. Nu e doar o problemă 1 vs. 1. Uitați-vă pe imagini și vedeți cine intervine și de partea cui. Asta spune multe.”

Întrebat la Fanatik dacă există tensiuni între jucătorii români și cei străini, Șumudică a refuzat să confirme, dar a adăugat:

„Nu vreau să vorbesc despre interiorul vestiarului. Vorbesc doar tehnico-tactic. Sunt probleme pe care ei trebuie să le rezolve. Eu nu le-am rezolvat la momentul respectiv.”

Robert Niță, despre Dobre: „Își dorește foarte mult, bea șapte cafele pe zi”

Prezent și el în emisiune, Robert Niță, fost atacant al Rapidului, a intervenit pentru a oferi o perspectivă diferită asupra comportamentului lui Alexandru Dobre:

„Sunt discuții inerente, care apar într-un joc. Eu mă bucur că s-a întâmplat lucrul ăsta, că nu s-a trecut mai departe. Asta înseamnă că își doresc foarte mult.”

„Dobre nu are cum să fie altfel. Bea șapte cafele pe zi. Așa e el, coleric, agitat, dar își dorește enorm să câștige.”

Alex Dobre, fair-play după Rapid – U Cluj 0-2. Sursă Foto: Profimedia

Șumudică: „Tobi e introvertit, Dobre e coleric. Dar amândoi au inimă bună”

Marius Șumudică i-a descris pe cei doi protagoniști dintr-o perspectivă personală, bazată pe relația avută cu ei în sezonul trecut:

„Tobi e un tip introvertit, nu e conflictual. E liniștit, nu caută scandal. Dobre, în schimb, e coleric. Are inimă bună, dar reacționează impulsiv. Eu îl știu.”

„Sunt sigur că după meci s-au reglat. Amândoi au caracter și își doresc să joace, să câștige. Important e ca Gâlcă să gestioneze bine acest moment.”

Șumudică: „Fiecare are susținători în echipă. Dacă escaladează, Rapid are o problemă”

Întrebat dacă acest conflict riscă să se amplifice în lotul Rapidului, Șumudică a avertizat că fiecare jucător are propriile simpatii în vestiar și că este vital ca staff-ul tehnic să acționeze rapid:

„Fiecare dintre ei are susținători în echipă. Dacă această situație escaladează, Rapid are o problemă. Dar eu cred că Gâlcă va gestiona foarte bine.”

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare