Florin Tănase, performanță rară în istoria naționalei României. Doar trei tricolori au mai reușit asta!

Florin Tănase a ieșit la rampă în „dubla” naționalei României din luna iunie, cu Austria și Cipru, semnând câte un gol în cele două meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2026.

În etapa #3 din grupa H, „Tase” a punctat pe „Ernst Happel”, la Viena, în prelungiri. La București, contra ciprioților, jucătorul campioanei SuperLigii a marcat în minutul 43, după o cursă fenomenală a lui Dennis Man. Cu aceste două reușite, Florin Tănase și-a trecut numele în istoria formației „tricolore”.

Florin Tănase, al patrulea tricolor care înscrie în ambele meciuri dintr-o „dublă” pentru calificarea la Mondial

Concret, el a devenit doar al patrulea fotbalist român care punctează în ambele dueluri ale unei „duble” din preliminariile CM, după cum informează fanatik.ro.

Precedenții trei „tricolori” care s-au bucurat de o asemenea performanță sunt Viorel Moldovan, Daniel Pancu și Gabriel Torje. Primul dintre cei menționați a izbutit asta în urmă cu 28 de ani, în preliminariile CM 1998. Moldovan a dat gol cu Liechtenstein (8-0) și Lituania (1-0).

„Pancone”, selecționerul României U21, a marcat în două meciuri ale unei „duble” din preliminariile CM 2006. Fostul fotbalist al Rapidului s-a evidențiat atunci cu Macedonia (2-1) și Andorra (5-1).

Gabriel Torje a făcut-o în preliminariile Mondialului din 2014. El a înscris contra Estoniei (2-0) și în poarta Andorrei (4-0).

  • Florin Tănase a debutat la naționala României în urmă cu 11 ani și a ajuns la 21 de selecții sub tricolor. Victor Pițurcă i-a oferit primele minute în tricoul selecționatei țării noastre, într-un meci-test cu Albania (1-0), pe 31 mai 2014, în Elveția. „Tase” avea 19 ani și 5 luni.

Declarația lui Tănase, după România – Cipru 2-0

„Ca întotdeauna, suntem penalizați de arbitraj. Le-am spus și băieților, vreți să nu mai fiți penalizați? Trebuie să fiți mai puternici decât adversarii și arbitrii, atunci nu veți mai fi penalizați! Am ajuns târziu la un nivel fizic care ne-a permis să dominăm adversarul. La Viena, ne-am bătut singuri.

(n.r. Despre o posibilă plecare de la FCSB) Mai am un an de contract, nu se pune problema să prelungesc contractul.

(n.r. Despre transferul lui Dennis Politic la FCSB) Politic e un jucător bun, care cred că ne va ajuta. El (n.r. Alibec) vrea numărul 7, rămâne de văzut. Eu îl am acum, nu că-l vreau“, a comunicat „Tase”, după România – Cipru 2-0.

Programul în grupa României din preliminarii

  • Vineri, 21 martie: Cipru – San Marino 2-0, ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina 0-1
  • Luni, 24 martie: Bosnia și Herțegovina – Cipru 2-1, San Marino – ROMÂNIA 1-5
  • Sâmbătă, 7 iunie: Bosnia și Herțegovina – San Marino 1-0, Austria – ROMÂNIA 2-1
  • Marți, 10 iunie: ROMÂNIA – Cipru 2-0, San Marino – Austria 0-4
  • Sâmbătă, 6 septembrie: Austria – Cipru, San Marino – Bosnia și Herțegovina (21:45)
  • Marți, 9 septembrie: Bosnia și Herțegovina – Austria, Cipru – ROMÂNIA (21:45)
  • Joi, 9 octombrie: Austria – San Marino, Cipru – Bosnia și Herțegovina (21:45)
  • Duminică, 12 octombrie: San Marino – Cipru (16:00), ROMÂNIA – Austria (21:45)
  • Sâmbătă, 15 noiembrie: Cipru – Austria (19:00), Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA (21:45)
  • Marți, 18 noiembrie: Austria – Bosnia și Herțegovina, ROMÂNIA – San Marino (21:45)

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare