Daniel Graovac, jucătorul în vârstă de 31 de ani, a avut parte de prezentarea oficială la FCSB, noua sa echipă. Fundașul central a semnat cu gruparea roș-albastră după ce s-a despărțit de CFR Cluj din postura de fotbalist liber de contract.
În anunțul referitor la acontarea lui Graovac, bucureștenii au explicat când va intra apărătorul în circuitul formației lui Elias Charalambous și Mihai Pintilii.
Daniel Graovac, noul fundaș central de la FCSB: „Se va alătura în luna iunie”
Acest lucru se va întâmpla în luna iunie. Atunci, FCSB va da startul pregătirii următorului sezon, în care Gigi Becali își propune să-i vadă pe roș-albaștri în faza principală din UEFA Champions League. Finanțatorul dorește, bineînțeles, și un nou titlu. Ar fi al treilea la rând pentru FCSB.
„Campionii României anunță că Daniel Graovac este noul jucător al echipei noastre.
Apărătorul care în ultima ediție a SuperLigii a evoluat pentru CFR Cluj a semnat deja contractul și se va alătura lotului condus de Elias Charalambous în luna iunie, când roș-albaștrii vor începe pregătirea noului sezon.
Clubul nostru îi urează Bun Venit lui Daniel și îi dorește să aibă parte de cât mai multe succese în tricoul roș-albastru!”, au notat cei de la FCSB pe Facebook.
După prezentarea lui Daniel Graovac, vine cea a lui Denis Alibec
După ce a rezolvat transferul lui Daniel Graovac, Gigi Becali a reușit să-l convingă și pe Denis Alibec să îmbrace echipamentul echipei FCSB.
Mutarea va fi oficializată în cursul acestei săptămâni. Alibec va primi 25.000 de euro pe lună doar din salariu, având posibilitatea să încaseze și bonusuri importante de performanță.
Iată cum a reacționat atacantul lăudat de Dumitru Dragomir în dialog cu Sport Pe Surse, după apariția veștii legate de transferul lui la FCSB:
„Am trăit cam tot ce-am visat în fotbal până acum și cam tot ce se putea face. Am jucat prin străinătate, am fost și la cluburi mari ca Inter Milano. Am ajuns și prin fotbalul arab, am ajuns la națională. Am fost la două turnee finale, EURO 2016 și EURO 2024, am jucat și aici de fiecare dată.
Am prins și grupe de cupe europene. Am fost cu CFR Cluj în Conference, cu Astra și FCSB în grupele Europa League. Două lucruri mai am de făcut în viață, dacă-mi ajută Dumnezeu: să prind un Mondial cu România și să joc în Liga Campionilor! Asta îmi mai doresc și pot să spun că sunt total împlinit ca fotbalist.
De-aia am și ales să merg la FCSB, chiar n-a fost vorba de bani vreun moment. Echipa are acum forță, sunt atâția jucători buni. Eu chiar cred că putem să mergem în grupa Ligii Campionilor”.