Fosta mare sportivă Elisabeta Lipă, în prezent deputat de Botoșani în Parlamentul României din partea PSD, s-a prezentat în cursul zilei de duminică la votul pentru primul tur al alegerilor prezidențiale din țara noastră.
După ce și-a exercitat acest drept, fosta campioană olimpică, cea care până de curând a ocupat rolul de președinte al Agenției Naționale pentru Sport, a simțit nevoia să posteze un mesaj în acest sens pe pagina sa de Facebook.
Mesajul transmis de Elisabeta Lipă după ce a votat la alegerile prezidențiale din România, primul tur: „Avem nevoie de seriozitate, echilibru și înțelepciune pentru a traversa cu bine aceste vremuri dificile”
Ea a explicat cu această ocazie ce așteptări are de la acest exercițiu electoral, încercând totodată, în mod evident prin prisma funcției sale din prezent, să transmită și ce consideră că ar fi benefic pentru statul român să se întâmple în contextul acestui tur de scrutin.
„Am votat, astăzi, pentru o Românie care merge înainte. O Românie care refuză să se întoarcă într-un trecut marcat de sărăcie și dictaturi.
Avem nevoie de seriozitate, echilibru și înțelepciune pentru a traversa cu bine aceste vremuri dificile.
Generațiile noastre au muncit din greu pentru a recupera decalajele care ne despărțeau de țările din Vest. Acum este momentul să protejăm și să prețuim efortul nostru comun.
Românii sunt oameni harnici, mândri și ambițioși. Putem mai mult. Putem mai bine. Împreună!”, a fost mesajul transmis de Elisabeta Lipă.
Fosta mare canotoare a fost implicată în mai multe controverse în ultimii ani
Mandatul Elisabetei Lipă din fruntea Agenției Naționale pentru Sport a fost marcat de câteva momente extrem de controversate. De exemplu, fosta mare campioană la canotaj s-a ales la un moment dat cu o plângere la DNA inclusiv din partea Marianei Lupou, antrenoarea de la lotul olimpic al României de la aceasă disciplină, din cauza acelui scandal generat de „premierile fictive” făcute de Federație în perioada în care ea era condusă de actualul membru PSD.
„Am un dosar întreg cu de toate, dovezi scrise sau filmate, din interviuri și declarații date de sportivii care au fost convinși cumva să-și schimbe declarațiile. Și pentru tot ce se întâmplă cu premierile, cu aceste declarații modificate după atâția ani. Am trimis totul la DNA.
Fiindcă este fals și uz de fals ce au făcut cei din federație, fostul meu soț și acei sportivi. Pe mine pot să mă mintă, dar să vedem ce vor spune în fața unui procuror, a unui judecător. Nu e vorba despre răzbunare, despre bani, nu vreau să-i deranjez! Dar ei nu au înțeles asta, nu m-au băgat în seamă când le scriam, când îi rugam să nu facă asta. E vorba doar despre adevăr și dreptate”, a spus atunci Mariana Lupou pentru gsp.ro.