Trei penalty-uri ratate și autogol de 1-1 în minutul 94!!!

498
0
Share:
anderlecht

Jean Francois Gilette, portarul lui Mechelen, a apărat trei penalty-uri cu Anderlecht!

Ultimul meci al etapei a 10-a din prima ligă belgiană va rămâne în istoria fotbalului. La final, fanii lui Anderlecht le-au recomandat favoriților să treacă urgent pe la biserică, pe motiv că ar fi… blestemați.

Anderlecht a remizat cu Mechelen, 1-1, după ce a ratat trei penalty-uri (executate de jucători diferiți și parate toate de portarul advers), două în prima repriză și al treilea în minutul 90, la scorul de 1-0!!!

Mechelen nici nu a trecut de mijlocul terenului în repriza secundă, dar la ultima fază, în minutul 94, a egalat grație unul autogol. Concret, un jucător al oaspeților a  aruncat de la margine, mingea țopăită l-a lovit în piept pe fundașul central al gazdelor, Mobodji, și a intrat în poartă, scor final – 1-1!!!