Stanciu aduce victoria: România – Lituania 1-0

862
0
Share:

Echipa națională a României a învins Lituania cu 1-0 într-un meci amical disputat pe stadionul „Marin Anastasovici”, din Giurgiu.

Nicusor Stanciu

Trupa lui Anghel Iordănescu a făcut un meci slab și a câștigat la limită, unicul gol al întâlnirii fiind marcat de stelistul Nicușor Stanciu (min.65). Selecționerul a început partida fără mai mulți titulari în primul „11”. Astfel, Pantilimon a fost preferat în poartă, în timp ce pe linia de fund Chiricheș a făcut pereche cu Mățel, Moți și Filip. Debutantul Florin Tănase a început din primul minut, în timp ce Raul Rusescu a fost atacantul central.
Meciul a început cu un moment rușinos, când giurgiuvenii au anunțat imnul lituanienilor, dar la boxe s-a auzit „Deșteptă-te române”. În prima repriză, România a reușit doar rareori să găsească drumul spre poartă, prima acțiune finalizată consemnându-se în minutul 11, când Torje a șutat fără preluare, pe lângă poartă. Oaspeții au fost cei care au ratat cea mai mare ocazie, prin Spalvis, care a tras bine din lovitură liberă de la 20 de metri, dar Pantilimon a respins in-extremis.

Rusescu, titular degeaba

Raul Rusescu, de la selectionata Romaniei, este dezamagit in meciul cu nationala Ungariei, din grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016, pe Arena Nationala, in Bucuresti, sambata, 11 octombrie 2014. LAURENTIU MICH / MEDIAFAX FOTO

Intrat la pauză, debutantul stelist Nicușor Stanciu a avut un impact imediat, șutul său periculos fiind deviat în corner (min.50). Același Stanciu a marcat singurul gol al meciului, în minutul 65, cu un șut de la circa 25 de metri. „Tricolorii” nu au făcut un joc mai bun nici în continuare, dar au mai avut o portunitate de a marca, prin Cosmin Moți, care s-a trezit cu mingea la picior în fața porții adverse însă nu a avut viteză de reacție (min.79). Până la final nu s-a mai întâmplat nimic demn de remarcat.
Anghel Iordănescu a trimis pe teren următorul „11”: Pantilimon – Mățel, Chiricheș, Moți, St.Filip (’87 Toșca) – Pintilii, Sânmărtean (’59 Hoban) – Torje (’59 Ivan), Stancu (’77 Hora), Fl.Tănase (’46 Stanciu) – Rusescu (’46 Keșeru).