Nico Rosberg câștigă MP de F1 al Chinei

475
0
Share:

Plecat din pole position, Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, a treia cursă a sezonului.

Nico Rosberg

Pe circuitul din Shanghai, germanul a obținut a șasea lui victorie consecutivă. Al doilea în clasament a urmat conaționalul său Sebastian Vettel (Ferrari), podiumul fiind completat de rusul Daniil Kviat (Red Bull).

• Rosberg a fost înregistrat cu timpul de 1 oră 38 de minute 53 de secunde, în urma sa, la 37 de secunde, sosind Vettel. Kviat a avut un „delay” de 45 de secunde.

Celălalt pilot Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, campionul mondial en titre, care a plecat ultimul din cauza unei probleme pe care a avut-o în calificări, a sosit pe locul 7.

• 21. Rio Haryanto (Indonezia/Manor — Mercedes) 1 tur;
  • 22. Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault) 1 tur.

Cu 75 de puncte, Nico Rosberg are acum un avans de 36 puncte față de Hamilton în fruntea Campionatului Mondial, când mai rămân 18 MP de disputat. Pe locul 3 în clasamentul piloților este Daniel Ricciardo, 36 de puncte, iar al patrulea este Vettel, 33 p. În clasamentul constructorilor conduce Mercedes-AMG (114 puncte), urmată de Ferrari (61 p.), Red Bull (57 p.), Williams (29 p.). Următoarea cursă de Formula 1 va fi Marele Premiu al Rusiei, ce va avea loc la Soci, pe 1 mai.