Astra pierde cu Austria Viena un meci pe care l-a dominat

628
0
Share:

Debut cu stângul pentru campioana României în Grupa E a Ligii Europa. La București, pe Arena Națională, Astra a pierdut, scor 2-3, partida disputată joi seară în compania Austriei Viena.

57db042295f9cf192066045f

Într-o atmosferă dezolantă, cu doar 1.500 de spectatori în tribunele impunătorului stadion bucureștean, Astra a făcut un joc bun pe alocuri, mai ales în repriza secundă. Din păcate, ezitările din defensivă și ratările „superstarului” Alibec au adus trupei antrenate de Marius Șumudică o înfrângere la chiar primul meci din faza grupelor. Și urmează alte cinci!

Austriecii au început mai decis și au avut o primă ocazie de gol în minutul 5, când centrarea lui Salamon nu l-a găsit pe Friesenbichler în careu. Gruparea vieneză a deschis scorul în min. 15, după o gafă a portarului Lung jr, care l-a faultat în careu pe Friesenbichler, iar Raphael Holzhauser a deschis scorul din penalty.

Astra a egalat două minute mai târziu, prin Denis Alibec (18), care a reluat în plasă mingea centrată de Constantin Budescu din lovitură liberă. Apoi, giurgiuvenii au avut momente bune de joc, cu Teixeira în prim plan. Însă, tot în poarta campioanei României avea să cadă golul trei, în minutul 33, marcator Kevin Friesenbichler.

Astra putea intra la egalitate la cabine, dar Teixera (min. 44) a fost blocat în ultimul moment de Grunwald.

La reluare, românii au continuat să ofere spații în apărare, cadou pentru Grunwald, care a dus scorul la 3-1 în favoarea oaspeților. Replica Astrei a venit în minutul 74, prin Cristian Săpunaru, gol cu capul din centrarea lui Budescu.

Și a început asaltul asupra redutei Austriei Viena. În minutul 75, Filipe Teixeira a tras puternic de la 25 de metri, puțin peste poartă. Același neobosit Felipe Teixeira a avut o mare ocazie în minutul 83, pentru ca imediat portarul Hadzikic să se remarce la mingea trimisă de Alibec. Japonezul Takayuki Seto (min. 88) a ratat și el din poziție bună. În cel de-al doilea minut al prelungirilor, Hadzikic a scos miraculos șutul puternic al lui Nicoară.

S-a terminat 2-3 și Astra a pierdut acasă în cupele europene după o serie invincibilă de șapte partide. În schimb, Austria Viena are patru victorii din tot atâtea deplasări în acest sezon european.

• Campioana României va juca următorul meci pe 29 septembrie, cu AS Roma, în deplasare.